RK
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Evidenta mea

In jos

Evidenta mea Empty Evidenta mea

Mesaj Scris de Cally Mier Dec 03, 2008 3:02 pm

14 nov...am facut caravana catre turci eliberand pietele valahe de produse = 1100 lei.
:)0 sunt in turcia cu scorpio si tocmai am fost invitat sa intru in armata HD..sa cucerim un castel Eshirli sau ceva asemanator.
____________________________________________________________________________________________
Am propus pt comitat:

1. Sa se vanda granturi goale, contravaloarea sumei de 20 lei oricarui doritor si comerciant. Singura exceptie ca acesta sa fie cetatean Valah.

argumentari: primaria pierde 1 pct de comert Dar 10 pct=50 lei(sau mai puitn) iar granturile sunt vandute pt 100lei. Profit pt primarie. Siguranta pt comercianti.

Exemplu: cumpar grant cu 50 lei. Vand o paine pt 256 lei catre primarie. 6 lei val painii,50 valoarea granturlui, 200 bani pe care ii primesc in grant. Astfet scad 256 din valoarea unui pct de comert,adica: 10.000-256= 9.744 lei.

rog un moderator sa stearga prima postare.
_______________________________________________________________________________________
2. Trebuie un sistem pt primari bine pus la punct. Multi primari nu isi fac bine treaba si apar scandaluri. Putem evita acestea,numai daca este o lege prin care acesta sa isi arate interesul,ca doreste binele orasului. Daca nu, se va continu ca si pana acum cu primari mediocri sau mai putin.

Noul primar are DATORIA de a intreba despre secretele si chichiretele primariei de la predecesorul sau. Dealtfel,daca timp de 1 sapt nu aduce profit sau nu inbunatateste situatia primariei si este pe pierdere,sa fie schimbat.
__________________________________________________________________________________________


Vin si eu cu o propunere,o fac in mod direct si scris. Am mai propuso dar nu a fost bagata in seama de consilieri,asa ca o scriu.
Deoarece vad din ce in ce mai multa lume ce se mobilizeaza in interiorul tarii, Propun sa faceti export pt liberalizarea pietelor. Este o metoda buna de debloca pietele, a face profit atat personal cat si pt primarii sau pt tara . Doriti sa fie totul oficial,ok. Koko are ghilda comerciantilor infintata. Daca intradevar se gasesc oameni activi care vor acest lucru ii pot ajuta. Ii rog sa ma contacteze pt a ii ajuta si le da informatii esentiale. Deasemenea am sistemul pietelor pus la punct. Atat in tara cat si strainatate (bulgaria,turcia).
Putem face jocul mai frumos pt cei ce accepta aceasta propunere.

Iar treaba cu grantul dat pe furis in consiliu e o porcarie. Arata iar natura voastra de ''smanglitori pe furis'' . Nu va ofera deloc informatii vitale din Bulgaria. Va ofera doar piata din ziua respectiva. Voua va trebuie piata din momentul plecarii din tara.

Catre consilieri : fiti mai hotarati, responsabili si onesti. In rest totul va fi ok.

Multumesc.

`````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
Pai daca e facut de comitat,profitul va fi un efect secundar. Principala cauza a comitatului este de a elibera piata, a ajuta omul sa isi vanda marfa ...sa ia bani sa avanseze etc.
Adica circulatia banilor.

Si dupa parerea mea, 5000 de lei aia ar face un lucru bun,daca ar elibera pietele 1data pe luna. Ba chiar s-ar putea autosustine cu profitu ala armatele.

Daca nu ideea asemanatoare,doar cu ..comercianti. In loc de soldati.siguranta e in grup. Iar cu bulgaria si turcia se ajunge usor la intelegere de non-agresiune.
____________________________________________________________________________________________
Cally
Cally
Banat pe regatele

Mesaje : 319
Data de înscriere : 05/11/2008
Varsta : 37
Localizare : targusor ...si restul lumii

Foaie de personaj
Zona Rp:
Evidenta mea Left_bar_bleue50/100Evidenta mea Empty_bar_bleue  (50/100)

https://forumrk.aforumfree.com

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum