RK
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Valahia LIBERA

In jos

Valahia LIBERA Empty Valahia LIBERA

Mesaj Scris de Cally Joi Ian 22, 2009 9:02 am

Deoarece ne aflam intr-un moment de criza, vin cu aceasta propunere democratica. In primul rand trebuie ajutati jucatori de lvl 1.

Propunerea sta la baza conceptiei liberale a statului. Toti adepti democrati vor fi facuti public prin votarea acestei legi.

Adica, statul isi limiteaza interventia la functiile sale traditionale: aparare nationala, diplomatie, ordine publica si justitie !
Asta inseamna ca consiliul se ocupa doar de mine, si cresterea animalelor, diplomatie, aparare nationala iar restul apartine de orase.

Daca sa existe salarii minime sau maxime, daca sa existe preturi maxime sau nu, toate sa se decida la nivelul orasului.
Legi nationale sa fie doar cu privire la siguranta nationala. Nici o lege economica nu se face pe plan local.

Aceasta lege simbolizeaza, dupa parerea mea...democratia, in toate sensurile ei. Sa votam!


Ultima editare efectuata de catre Cally in Joi Ian 22, 2009 9:06 am, editata de 1 ori
Cally
Cally
Banat pe regatele

Mesaje : 319
Data de înscriere : 05/11/2008
Varsta : 37
Localizare : targusor ...si restul lumii

Foaie de personaj
Zona Rp:
Valahia LIBERA Left_bar_bleue50/100Valahia LIBERA Empty_bar_bleue  (50/100)

https://forumrk.aforumfree.com

Sus In jos

Valahia LIBERA Empty Re: Valahia LIBERA

Mesaj Scris de Cally Joi Ian 22, 2009 9:06 am

Koko26

Atata timp cat economia oraselor influenteaza economia statului, atata timp cat preturile (de pe pietele oraselor) la grau si porumb influenteaza profitul sau pierderea de la crearea animalelor, atata timp cat comitatul cumpara hrana pentru reset de pe pietele oraselor, atata timp cat comitatul investeste bani in armate si in soldati si din profitul pe care il face din animale, nu se poate separa economia locala de economia nationala...

Nu confunda te rog libertatea cu anarhia...

Mona_c

Sunt mai noua in joc fata de cei care a-ti postat inaintea mea si o sa va spun parerea mea vazuta prin ochii unui jucator mai nou. Acum nu este o criza...criza a fost cand am inceput eu si cand nu gaseam nici paine pe piata, cand toate produsele le luam la pret maxim . Insa eram multi jucatori noi , cei cu experienta in joc stateau in taverne , ne invatau si ne ajutau sa avansam. Acum insa numarul jucatorilor noi e in scadere, nu mai are cine sa cumpere asa mult de pe piata, deci apare si supraproductia( multi jucatori de lvl 2-3 care produc....putini de lvl mic ce vor sa cumpere).Poate e mai bine sa ne gandim cum sa-i ajutam pe cei mici, decat sa vrem independenta oraselor.Daca fiecare oras si-ar hotara soarta , piata, productia de animale, fier, piatra si altele , atunci pt ce mai exista statul ?
Chiar nu imi pot imagina haosul care s-ar crea in momentul cand fiecare primar ar face ce vrea in orasul lui fara sa poata fi tras la raspundere ca de .....nu statul hotaraste ce sa faca in orasul lui ....
Nu sunt destule certuri pe forumuri, nu sunt destule procese ..........sau va place sa vedeti aceste lucruri in loc sa vedem cum putem face acest joc sa fie unul frumos si atractiv pt toata lumea ?


Dia

wow..ce limitata in gandire esti..


deoarece liberalizarea preturilor si a salariilor nu a-ti vrut sa o votam ce program aveti de rezerva pt a ajuta jucatorii de niv 1 .pt ca in acest moment, ei sunt cei mai dezavantajati.La ei nu se gandete nimeni?ori liberalizarea pietei si a salariilor e in beneficiul lor in primul rand.Daca ati respins aceasta idee,at veniti cu solutii.ce veti face pt ei?ca si ei, nu numai cei de niv 2, sa castige decent?

deci, zimi tu ce planuri ai sa ajuti pe cei de niv 1?
-------------------------------------------------------------------------------------------------

mona draga...tie iti place confortul?

e fb ca un primar sa poata hotari in orasul lui,sa poata sa isi conduca orasul dupa necesitatile acelui oras.nu toate orasele sunt la fel.fiecare primar activ stie ce e mai bn pt orasul lui.sa-i dam libertatea de a conduce.

statul sa se ocupe de aparare nationala, diplomatie, ordine publica si justitie !

dc sa intervina in munca primarului?primarul va fi taxat de populatie daca nu e bun.


Chryys

Cred ca voi aveti nevoie de jocul vostru sa jucati cum doriti si sa manipulati ce doriti...ia faceti o propunere la LJS sa va faca un joc cum doriti voi doi. Ati vazut ca nu a trecut legea cu liberalizarea pietei acuma incercati acelasi lucru, chiar mai rau sub o alta exprimare.


Killercat2000

Dia,a ajuta un jucator de lvl1 sti si tu ca e relativ spus,il poti ajuta atata cat iti permite jocul,cu sfaturi,cu indrumari,cu haine ieftine...daca esti primar poti acorda mancare ieftina ca este din belsug pe pietele noastre...sa ii explici ce avantaje are daca este lord....sa il convingi sa intre in taverne,pe forum...daca esti aproape de jucator,cu mesaje..ii acaparezi...
Un primar bun poate face concursuri la el in oras...si ce castiga poate ajuta pe cei de lvl 1..dar aici este un risc,de multe ori mi s-a intamplat sa ajut si caracterul respectiv sa se plicteseasca si sa nu mai joace.....de aceea intai trebuie chemati in taverne..si explicat cum decurge jocul.
Daca ii ajuti cu bani pentru a avansa mai repede se pot plictisi si mai repede...sunt multe variante de a ajuta,asta depinde de primar cat este de activ,de oras cat de online este...

Dar totusi,de la ajuta pana la autonomie totala unui oras este drum lung.



Morosanu

Probabil atunci cand fiecare oras va avea propriile animale si propriile resurse de fier si piatra.

(deja-vu)

PS: Din nou acelasi membru al Consiliului aduce jigniri facand referire la capacitatea de gandire a altui coleg.




Headworx


Dia a scris:
wow..ce limitata in gandire esti..



Pot suporta multe porcarii si mizerii dar cand faci referire directa la limitele persoanei din spatele jucatorului intreci orice granita a bunului simt. Daca nu incetezi cu aprecierile de genul celor de mai sus va trebui ori sa primesti ban ori Consiliul sa ia o masura impotriva ta. Este inadmisibil!
Cally
Cally
Banat pe regatele

Mesaje : 319
Data de înscriere : 05/11/2008
Varsta : 37
Localizare : targusor ...si restul lumii

Foaie de personaj
Zona Rp:
Valahia LIBERA Left_bar_bleue50/100Valahia LIBERA Empty_bar_bleue  (50/100)

https://forumrk.aforumfree.com

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum